Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

… a zítra je tu Štědrý den, ale Vánoce už skončily, ještě dřív, než vůbec začaly …

23. 12. 2016 0:28:51
... kouzlo Vánoc se úplně vytratilo ... na vánočních trzích se budují betonové barikády, při vybírání dárků nás doprovázejí ozbrojení muži samopaly, a vedle stánku s vánočním svařákem stojí zaparkovaný obrněný transportér...

... pomalu se naplňuje adventní čas, čas plný očekávání a nadějí ... čas vánoční, obsahující mnoho poselství ... pro každého, pro všechny ... asi tak by to mělo vypadat na základě tradic, které bychom měli ctít, dodržovat a předávat si, jako poselství dalším generacím. Traduje se , že Vánoce, a vůbec celý čas vánoční, že je to čas, období, míru, klidu a pokoje, kdy bychom měli mít k sobě, tak nějak, blíž. Svátky vzájemného porozumění, úcty, lásky a přátelství. Kde jsou ty časy, že tomu tak opravdu bylo, i když život nebyl vždy lehký, jako peříčko.

Jenom s nostalgií a sentimentem si prohlížíme staré, zažloutlé a pomačkané fotografie, na kterých se mačkáme u vánočních stromečků a očí dětí jsou opravdu rozzářené ... že už se dočkaly, že už je Štědrý den, na co se těšily prakticky celý rok. Kam zmizely ty časy, že všude hrály na trzích vánoční koledy a lidmi se to jenom hemžilo a všechno se to srocovalo u stánků se svařákem. Všechno je jinak, všechno je pryč, všechno se úplně vytratilo a všechno to kouzelné zmizelo. Ta nenapodobitelná tradiční vánoční atmosféra, která nás všechny do sebe pohlcovala, i když jsme se tomu „ hrdinně“ bránili, a sice tvrzením, že je to jeden velký blázinec, tak ta krásná atmosféra, která opravdu funguje jenom v prosinci, ta zima k tomu prostě patří, tak ta je prostě nenávratně fuč.

Všechno, to krásné, bylo vystřídáno strachem, obezřetností, divným pocitem, smrtí, násilím, ozbrojenými bezpečnostními opatřeními ... všude z médií slyšíme, jak se kolem nás budují betonové barikády, prognózy kolik agentů by bylo třeba, aby bylo 100 % sledování všech sledovaných, jak rychle chladne stopa po prchajícím útočníkovi, v televizi vidíme záběry obrněných transportérů, které jsou rozmístněny na náměstích měst hnedle vedle kostelů, chrámů a katedrál, a nebo záběry ozbrojených hlídek se samopaly, které brouzdají po vánočních tržnicích.

Reportéři občas udělají nějaký ten rozhovor s lidmi, návštěvníky trhů, ale už se jich neptají, tak jak to bylo dříve zvykem, jestli zvládají hektický čas před Vánocemi. Jejich otázky se týkájí toho, jak se cítí, zda bezpečně, a nebo mají strach...většina z nás sice tvrdí, že strach nemáme, ale i když si to nechceme připustit, tak z psychologického hlediska nám ta situace a události z posledních dnů zalezla pod kůži, aniž bychom si to uvědomili. Podvědomně to máme tzv. v zádech, a i když všude okolo se tvrdí, že se vše vrátilo do normálu, tak stopu to v nás zanechalo určitě obrovskou, o to víc, že se to všechno odehrálo právě v období adventním, které předchází období vánočnímu.

A tak se vzájemně míjíme na vánočních trzích, potkáváme muže v uniformách se samopaly, se zájmem sledujeme, jak se na náměstí kupí betonové zátarasy, prostě vše co k vánočnímu času nepatří a nemá s klidem, pohodou a pokojem vůbec nic společného, a tak se jen ploužíme, co noha, nohu mine, bez zájmu a s apatií, žádné bláznění, žádné blbnutí, žádná eufórie, nic, snad jenom občas vyřkneme, že nás nic, ale vůbec nic nebaví.

A tak, z „povinnosti“, ty letošní Vánoce - 2016, nějak absolvovat a hlavně přežít ?

Autor: Ivo Panuš | pátek 23.12.2016 0:28 | karma článku: 21.45 | přečteno: 549x

Další články blogera

Ivo Panuš

… co ňáký lithium, až dojde k lámání chleba, tak pošlou do světa i ten náš Karlštejn ...

Ostuda, ale jinak to byl docela fajnový předvolební mítink, a ještě k tomu za přítomnosti televizních kamer. Je to zrovna pár minut co jsem shlédnul záznam z jednání naší milostivé vrchnosti ... Nebude lepší zůstat v pátek doma?

18.10.2017 v 8:04 | Karma článku: 14.72 | Přečteno: 320 | Diskuse

Ivo Panuš

Stoupá u nás negramotnost, a nebo je to pouhý projev neúcty, pohodlnosti a lenosti ?

V době, kdy celý svět je na pokraji jaderného konfliktu a u nás prudce zuří volby, kdy volební strany jsou ve fázi, že se začíná už prát špinavé prádlo, tak já si přijdu s takovou banální, nezajímavou, až skoro blbou, otázkou.

11.10.2017 v 8:49 | Karma článku: 18.58 | Přečteno: 735 | Diskuse

Ivo Panuš

Je Tomáš Rosický sparťanský mazánek, a nebo to má být projev kultu osobnosti ve Spartě ?

Obyčejné protěžování, a nebo tzv. „ prdelkování“, či snad dokonce opatrné našlapování, aby neměl přes cestu stébélko ? Každopádně to je kapitální eufórie, že Rosický dal, po 17-ti letech odmlky, v rudém triku Sparty....góóóóól...

11.9.2017 v 19:22 | Karma článku: 24.45 | Přečteno: 803 | Diskuse

Ivo Panuš

Kopne si David Lafata ve Spartě ještě do balónu, i po jeho hostování ve Všechnopárty ?

Za normálních podmínek, svobody slova a projevu, bez hrozby cenzury a perzekuce, za to co proneseme veřejně skrz média, tak tedy za těchto podmínek, by obavy nemusely být vůbec na místě. Ale i tak, kdo by dával za Spartu góly ?

9.9.2017 v 1:50 | Karma článku: 33.54 | Přečteno: 2229 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Dementi!

Mohou splnit naše očekávání? Mohou nás pozitivně překvapit? Obávám se, že ne. Zdá se, že slova byla napsána po zralé úvaze a řádně a pečlivě doložena.

21.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 479 | Diskuse

Pavel Vávra

Sex je motor, sex je zbraň.

Posouváním a znejasňováním hranic "přípustného" ničíme možnosti pro seznamování, ale také ničíme motor lidské civilizace a lidství tím, že "přiléváme do benzínu vodu". A dříve nebo později se ten motor zadře.

21.11.2017 v 18:05 | Karma článku: 17.54 | Přečteno: 409 | Diskuse

Tomáš Flaška

Měli bychom být za invazi v roce 1968 vděční

"Československo by mělo být Sovětskému svazu za rok 1968 vděčné: historie pražského jara." Tento článek vyšel v den návštěvy prezidenta Zemana v Rusku na serveru Zvezda.

21.11.2017 v 16:09 | Karma článku: 37.64 | Přečteno: 1172 | Diskuse

Jiří Turner

Konverze od ateismu k ateismu

Moudrost náboženství by měla patřit celému lidstvu, i těm nejracionálnějším z nás, a zasluhuje, aby si jí i její největší odpůrci zaobírali. Náboženství je příliš užitečné a vlivné, než aby se mohlo zcela přenechat věřícím.

21.11.2017 v 15:23 | Karma článku: 12.84 | Přečteno: 475 | Diskuse

Alena Kulhavá

Jak fakenews a nepravdy ovlivňují nejen výsledky parlamentních a prezidentských voleb v ČR

Pravda zvítězí platí skutečně až při pohledu tváří tvář smrti a někteří i to obejdou a pak je otázka, co prožívají potom (pokud vezmeme zkušenosti různých náboženství pouze jako teoretické možnosti). Je odpovědnost na politicích?

21.11.2017 v 14:31 | Karma článku: 14.46 | Přečteno: 669 |
Počet článků 181 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 748

... žít a zůstat v životě úplně sám v samotě,to není úplně nejvhodnější a nejšťastnější,ale ne vždy o tom rozhodujeme my sami,někdy jsme dokonce bez šance postaveni tzv. před hotovou věc ... a tečka ...a toto mají zvířata geneticky v sobě zakódované,a proto žijí ve smečkách,různých společenstvech,pospolitostech a symbiózách ...... káždý z nás,bez rozdílu toho v jaké své momentální životní situaci se nachází, to má na tomto světě na určitý čas všechno pouze a jenom propůjčené ... ... ten,kdo si to již uvědomil,a i se podle toho tak již chová,přemýšlí a uvažuje,patří mu za to tedy i poděkování ... ... ten,kdo je pomalejší,tak se k tomuto prokouše...po čase také,a budiž všem tyto články návodem,slabikářem,pomůckou,příručkou  ... může nastat situace,že některé myšlenky, prezentované v článcích, v někom z Vás vyvolají nepříjemný a negativní pocit,který je označován,jako VZTAHOVAČNOST,ale mohu Vás uklidnit,protože pokud by u Vás tato situace,nastala,tak se jedná o SVĚDOMÍ...

...život mě naučil,že nejnebezpečnější a nejbezpečnější zároveň, jsou zbraně : -lidský jazyk -tužka -papír ... nakonec ne jednou jsem se stal terčem posměchů,ironických poznámek,zesměšňování a ponižování,že moje IQ a schopnost komunikovat,odpovídá tomu,že musím psát,a to nejlépe ještě do konceptu...ano,tak mě to život naučil,nestydím se za to a budu v tom i pokračovat dále,jelikož se mi to osvědčilo i z dob,když mi bylo vyhrožováno odstraněním a fyzickou likvidací,když jsem byl vystaven a stal se obětí rabování a plundrování,když jsem byl uvržen do SAMOTY,když jsem zůstal na všechno a ve všem SÁM.....ale osvědčilo se mi to i v době,kdy po tom všem,mi byl navrhut SMÍR v domnění,že bude vše ZAPOMENUTO...

P.S.  Z přetrvávajících zdravotních důvodů není moje motorika ještě úplně vpořádku, v souvislosti s vkládáním myšlenek skrz klávesnici na "papír", a tak to může někdy působit diletantsky, až komicky  :-(

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.