Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tak přeci … Sluha dvou pánů ... dostal padáka a je prostě fuč... ale proč...

28. 12. 2016 12:49:51
...upíráte tomuto národu, to co se mu očividně líbí a u čeho se jednoznačně baví ? O sympatiích, Sluhy dvou pánů, nebude polemizovat asi nikdo z nás. Nakonec jeho dlouhodobě přetrvávající vyprodanost byla toho důkazem. Tak proč ?

Pro někoho tento můj příspěvek možná nebude, ani příspěvkem, jelikož i já to spíše beru, jako takový povzdech. Určitě zde nenajde nikdo žádný hlubší ponor do sféry divadelnictví, ani danou problematiku nehodlám politizovat, tak to už vůbec. Ze své minulé zkušenosti se budu tzv. „ držet při zdi „ , jelikož jsem byl zde označen za „ muzikologa“, což mě určitě nijak nerozhodilo, naopak to vyvolalo mírný úsměv na mých rtech, které mnoho důvodu k smíchu nedostávají. Ale pobavilo mě to, jelikož opět se potvrdilo to typicky čecháčkovské, že když se někde objeví někdo, kdo už jenom trochu začíná vyčuhovat z řady, tak ho rychle majzneme přes jeho prstíky, aby zase pěkně zalezl ...

Mně osobně je velice líto a mrzí mě, že Sluha dvopu pánů ( myšleno jako hra, ne jako protagonista hlavní role) dostal, od našich kulturně-politických špiček, výpověď ... padáka ... byl propuštěn ... byl poslán do penze ... Ale to je můj osobní názor, a ani nemám právo, ani nebudu, zde spekulovat, jaké byly toho všeho důvody. Rozhodně je na tom celé s podivem, že taková hra, tak oblíbená, která opravdu baví, tedy bavila celý národ, i když se určitě našli i její odpůrci, teď opravdu budu realistou, tak se stáhne z programu našeho kulturního svatostánku, z programu Národního divadla. Neřeknu, kdyby to byl propadák, o který přestal být zájem, ale jednalo se o hru, která byla, reprízu, co reprízu, beznadějně vyprodána.

A vůbec, i přes ty neuvěřitelné roky, kdy se hrála, tak nic nenasvědčovalo tomu, že by to mělo být v budoucnu jinak. A bylo tomu i přes to, že byl nastaven systém předprodeje se značným časovým odstupem, kdy byl vždy zveřejněn datumu prodeje, bez ohledu na to, jestli se jednalo o víkend, či státní svátek. I já se pamatuji na to, že jsem onehdy, místo do „ průvodu“, vyrazil 1. května, časně ráno, přes půl republiky do Prahy, abych si přímo v prostoru Národního divadla vystál frontu na vstupenku, a že se nás tam sešla celá řada, tak o tom není pochyb... to, že moje sedadlo, ve druhé řadě a uprostřed, posléze zůstalo prázdné a opuštěné, tak osud tomu všemu chtěl jinak ... Ten, kdo tak nějak sleduje moje příspěvky, tak mu je jasné, že důvodem mojí absence bylo to, že mě opět zradilo, to nejcennější co máme, a sice zdravíčko ... byl to tehdy takový fofr, že jsem ten lístek neměl šanci, ani komukoliv věnovat... takže jsem to nestihnul... a už ani nestihnu.

Opět, s povzdechem, si musím položit otázku, a sice proč ? Proč, je nám, občanům této země, bráno u huby, i v tom kulturním světě ? ... něco se jim líbí, něco si oblíbili, našli si něco, aby přišli na jiné myšlenky, odpočinuli si u toho, zasmáli se ... tak jim to vezmeme. Není snad motto ... NÁROD SOBĚ ... ? Je pravdou, že lví podíl na úspěchu této hry má samotný protagonista hlavní role, Miroslav Donutil, který vlastně s tou hrou si odžil kus svého života. I když na herce Miroslava Donutila se názory různí, zejméná z posledního období. Prý. Nevím. Nebydlím s ním a do kuchyně, ani do ložnice mu nevidím. Nesleduji toto, jelikož beru pouze, opět můj názor, Miroslava Donutila, jako snad jednoho z nejlepších herců v současnosti. Možná jsou ty sympatie u mě o to větší, že prakticky v době, kdy začínal s Nikolajem Šuhajem, tak jsem pobýval přímo v Brně, a také jsem si oblíbil ten typický „ brněnský hantec“, což on tedy, když někde něco vypráví, rozbalí to a spustí stavidla „ brněnského hantecu „, tak to opravdu stojí za to.

Video zdroj : You Tube

V případě Sluhy dvou pánů se jednalo o dvojnásobný kulturní zážitek. Jednak jde o nezapomenutelný herecký zážitek z výkonu Miroslava Donutila, ale také v každém návštěvníkovi to zanechá nesmazatelnou stopu, na jeho duši, v jeho mysli, z prostředí našeho kulturního svatostánku, z Národního divadla, jako takového. Takže teď už s pouhou nostalgií a sentimentem se můžem podívat na CéDéčko, a nebo když to budou někdy dávat v televizi, ale naživo už nikdy. Už nikdy nebude ta možnost slyšet naživo, jak herec Miroslav Donutil dupe po prknech Národního divadla, a jak v rámci divadelního představení nabízí divákům v prvních řadách puding. Je pravdou, že ukončení Sluhy dvou pánů v národním divadle bylo avizováno předem, ale tak nějak, v koutku duše, jsem doufal, že třeba tomu bude ještě jinak, jelikož jsem se i já chystal, a sice na svůj druhý pokus, když ten první mi nevyšel.

Autor: Ivo Panuš | středa 28.12.2016 12:49 | karma článku: 17.80 | přečteno: 895x

Další články blogera

Ivo Panuš

Je Tomáš Rosický sparťanský mazánek, a nebo to má být projev kultu osobnosti ve Spartě ?

Obyčejné protěžování, a nebo tzv. „ prdelkování“, či snad dokonce opatrné našlapování, aby neměl přes cestu stébélko ? Každopádně to je kapitální eufórie, že Rosický dal, po 17-ti letech odmlky, v rudém triku Sparty....góóóóól...

11.9.2017 v 19:22 | Karma článku: 23.84 | Přečteno: 748 | Diskuse

Ivo Panuš

Kopne si David Lafata ve Spartě ještě do balónu, i po jeho hostování ve Všechnopárty ?

Za normálních podmínek, svobody slova a projevu, bez hrozby cenzury a perzekuce, za to co proneseme veřejně skrz média, tak tedy za těchto podmínek, by obavy nemusely být vůbec na místě. Ale i tak, kdo by dával za Spartu góly ?

9.9.2017 v 1:50 | Karma článku: 33.36 | Přečteno: 2161 | Diskuse

Ivo Panuš

Tradiční dilema Jaromíra Jágra, kde letos budu hrát, tak to připomíná spíše už kovbojku …

...a není se čemu divit, jelikož se příliš špekuluje a kombinuje, tak je z toho motanice, až se to celé překombinuje. Otázkou zůstává jestli se už neprošvihnul ten správný čas, kdy opustit hokejový mejdan a zavřít za sebou dveře.

6.9.2017 v 3:27 | Karma článku: 17.00 | Přečteno: 698 | Diskuse

Ivo Panuš

Tak ona se nám naše milostivá politická vrchnost, za ty řecké kříže, na Lidl zlobí ...

..., ale že Kaufland hanobí naší vlajku, šlape po státním symbolu ČR, to jim nevadí ...milostivá vrchnosti, prosím, už se k něčemu podobnému radši nevyjadřujte, a už vůbec ne ve smyslu, že odsuzujete to pokrytectví ...

3.9.2017 v 5:27 | Karma článku: 22.03 | Přečteno: 1275 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Josef Nožička

Česká miss, turecká miss a saúdskoarabská miss

Soutěže ženské krásy mají v mnoha zemích světa jak řadu obdivovatelů, tak i odpůrců. V některých zemích však při těchto soutěžích nemusí být krása to rozhodující, co rozhoduje o vítězství.

24.9.2017 v 11:10 | Karma článku: 7.24 | Přečteno: 189 | Diskuse

Josef Prouza

Když u nás ženy takové...

...tu naše drahá vlast, vlast naše zachráněna!“ zapěl jsem si s Oskarem Nedbalem při poslechu rozhovoru s mladou českou studentkou, co se proboxovala až na americkou Stanfordskou univerzitu. Pak mi dobrá nálada umrzla.

24.9.2017 v 10:04 | Karma článku: 19.37 | Přečteno: 259 | Diskuse

Jakub Kouřil

Dvě velké evropské drogy Alkohol a Křesťanství

Jejich první dealer, zemřel na kříži ................................................................

24.9.2017 v 9:30 | Karma článku: 6.08 | Přečteno: 310 | Diskuse

Karel Ryšán

Proč?

Blackout je něco strašného. Dovedete si vůbec představit, že v jednadvacátém století zhasnou na rozsáhlém území všechna světla, zastaví se vlaky, metro, vypnou lednice a potemní nemocnice? Bez elektřiny nemůžeme existovat.

24.9.2017 v 9:23 | Karma článku: 14.12 | Přečteno: 229 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: O škodlivosti stresu

Téměř denně a několik let se stále hovoří, píše a diskutuje o škodlivosti stresu a lidé jsou nabádáni, aby se mu bránili a čelili mu. Ale co když právě to nabádání způsobuje stres?

24.9.2017 v 5:34 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 124 | Diskuse
Počet článků 179 Celková karma 20.17 Průměrná čtenost 744

... žít a zůstat v životě úplně sám v samotě,to není úplně nejvhodnější a nejšťastnější,ale ne vždy o tom rozhodujeme my sami,někdy jsme dokonce bez šance postaveni tzv. před hotovou věc ... a tečka ...a toto mají zvířata geneticky v sobě zakódované,a proto žijí ve smečkách,různých společenstvech,pospolitostech a symbiózách ...... káždý z nás,bez rozdílu toho v jaké své momentální životní situaci se nachází, to má na tomto světě na určitý čas všechno pouze a jenom propůjčené ... ... ten,kdo si to již uvědomil,a i se podle toho tak již chová,přemýšlí a uvažuje,patří mu za to tedy i poděkování ... ... ten,kdo je pomalejší,tak se k tomuto prokouše...po čase také,a budiž všem tyto články návodem,slabikářem,pomůckou,příručkou  ... může nastat situace,že některé myšlenky, prezentované v článcích, v někom z Vás vyvolají nepříjemný a negativní pocit,který je označován,jako VZTAHOVAČNOST,ale mohu Vás uklidnit,protože pokud by u Vás tato situace,nastala,tak se jedná o SVĚDOMÍ...

...život mě naučil,že nejnebezpečnější a nejbezpečnější zároveň, jsou zbraně : -lidský jazyk -tužka -papír ... nakonec ne jednou jsem se stal terčem posměchů,ironických poznámek,zesměšňování a ponižování,že moje IQ a schopnost komunikovat,odpovídá tomu,že musím psát,a to nejlépe ještě do konceptu...ano,tak mě to život naučil,nestydím se za to a budu v tom i pokračovat dále,jelikož se mi to osvědčilo i z dob,když mi bylo vyhrožováno odstraněním a fyzickou likvidací,když jsem byl vystaven a stal se obětí rabování a plundrování,když jsem byl uvržen do SAMOTY,když jsem zůstal na všechno a ve všem SÁM.....ale osvědčilo se mi to i v době,kdy po tom všem,mi byl navrhut SMÍR v domnění,že bude vše ZAPOMENUTO...

P.S.  Z přetrvávajících zdravotních důvodů není moje motorika ještě úplně vpořádku, v souvislosti s vkládáním myšlenek skrz klávesnici na "papír", a tak to může někdy působit diletantsky, až komicky  :-(

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.