Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tak přeci … Sluha dvou pánů ... dostal padáka a je prostě fuč... ale proč...

28. 12. 2016 12:49:51
...upíráte tomuto národu, to co se mu očividně líbí a u čeho se jednoznačně baví ? O sympatiích, Sluhy dvou pánů, nebude polemizovat asi nikdo z nás. Nakonec jeho dlouhodobě přetrvávající vyprodanost byla toho důkazem. Tak proč ?

Pro někoho tento můj příspěvek možná nebude, ani příspěvkem, jelikož i já to spíše beru, jako takový povzdech. Určitě zde nenajde nikdo žádný hlubší ponor do sféry divadelnictví, ani danou problematiku nehodlám politizovat, tak to už vůbec. Ze své minulé zkušenosti se budu tzv. „ držet při zdi „ , jelikož jsem byl zde označen za „ muzikologa“, což mě určitě nijak nerozhodilo, naopak to vyvolalo mírný úsměv na mých rtech, které mnoho důvodu k smíchu nedostávají. Ale pobavilo mě to, jelikož opět se potvrdilo to typicky čecháčkovské, že když se někde objeví někdo, kdo už jenom trochu začíná vyčuhovat z řady, tak ho rychle majzneme přes jeho prstíky, aby zase pěkně zalezl ...

Mně osobně je velice líto a mrzí mě, že Sluha dvopu pánů ( myšleno jako hra, ne jako protagonista hlavní role) dostal, od našich kulturně-politických špiček, výpověď ... padáka ... byl propuštěn ... byl poslán do penze ... Ale to je můj osobní názor, a ani nemám právo, ani nebudu, zde spekulovat, jaké byly toho všeho důvody. Rozhodně je na tom celé s podivem, že taková hra, tak oblíbená, která opravdu baví, tedy bavila celý národ, i když se určitě našli i její odpůrci, teď opravdu budu realistou, tak se stáhne z programu našeho kulturního svatostánku, z programu Národního divadla. Neřeknu, kdyby to byl propadák, o který přestal být zájem, ale jednalo se o hru, která byla, reprízu, co reprízu, beznadějně vyprodána.

A vůbec, i přes ty neuvěřitelné roky, kdy se hrála, tak nic nenasvědčovalo tomu, že by to mělo být v budoucnu jinak. A bylo tomu i přes to, že byl nastaven systém předprodeje se značným časovým odstupem, kdy byl vždy zveřejněn datumu prodeje, bez ohledu na to, jestli se jednalo o víkend, či státní svátek. I já se pamatuji na to, že jsem onehdy, místo do „ průvodu“, vyrazil 1. května, časně ráno, přes půl republiky do Prahy, abych si přímo v prostoru Národního divadla vystál frontu na vstupenku, a že se nás tam sešla celá řada, tak o tom není pochyb... to, že moje sedadlo, ve druhé řadě a uprostřed, posléze zůstalo prázdné a opuštěné, tak osud tomu všemu chtěl jinak ... Ten, kdo tak nějak sleduje moje příspěvky, tak mu je jasné, že důvodem mojí absence bylo to, že mě opět zradilo, to nejcennější co máme, a sice zdravíčko ... byl to tehdy takový fofr, že jsem ten lístek neměl šanci, ani komukoliv věnovat... takže jsem to nestihnul... a už ani nestihnu.

Opět, s povzdechem, si musím položit otázku, a sice proč ? Proč, je nám, občanům této země, bráno u huby, i v tom kulturním světě ? ... něco se jim líbí, něco si oblíbili, našli si něco, aby přišli na jiné myšlenky, odpočinuli si u toho, zasmáli se ... tak jim to vezmeme. Není snad motto ... NÁROD SOBĚ ... ? Je pravdou, že lví podíl na úspěchu této hry má samotný protagonista hlavní role, Miroslav Donutil, který vlastně s tou hrou si odžil kus svého života. I když na herce Miroslava Donutila se názory různí, zejméná z posledního období. Prý. Nevím. Nebydlím s ním a do kuchyně, ani do ložnice mu nevidím. Nesleduji toto, jelikož beru pouze, opět můj názor, Miroslava Donutila, jako snad jednoho z nejlepších herců v současnosti. Možná jsou ty sympatie u mě o to větší, že prakticky v době, kdy začínal s Nikolajem Šuhajem, tak jsem pobýval přímo v Brně, a také jsem si oblíbil ten typický „ brněnský hantec“, což on tedy, když někde něco vypráví, rozbalí to a spustí stavidla „ brněnského hantecu „, tak to opravdu stojí za to.

Video zdroj : You Tube

V případě Sluhy dvou pánů se jednalo o dvojnásobný kulturní zážitek. Jednak jde o nezapomenutelný herecký zážitek z výkonu Miroslava Donutila, ale také v každém návštěvníkovi to zanechá nesmazatelnou stopu, na jeho duši, v jeho mysli, z prostředí našeho kulturního svatostánku, z Národního divadla, jako takového. Takže teď už s pouhou nostalgií a sentimentem se můžem podívat na CéDéčko, a nebo když to budou někdy dávat v televizi, ale naživo už nikdy. Už nikdy nebude ta možnost slyšet naživo, jak herec Miroslav Donutil dupe po prknech Národního divadla, a jak v rámci divadelního představení nabízí divákům v prvních řadách puding. Je pravdou, že ukončení Sluhy dvou pánů v národním divadle bylo avizováno předem, ale tak nějak, v koutku duše, jsem doufal, že třeba tomu bude ještě jinak, jelikož jsem se i já chystal, a sice na svůj druhý pokus, když ten první mi nevyšel.

Autor: Ivo Panuš | středa 28.12.2016 12:49 | karma článku: 17.80 | přečteno: 886x

Další články blogera

Ivo Panuš

I přes tu skutečnost, že jsme značně ateistickým národem, co si budeme nalhávat, ...

...tak výstavu liturgických oděvů a předmětů lze považovat za zcela ojedinělou a unikátní. Jedná se o velice zajímavý nápad z oblasti kultury, kdy se nám nabízí seznámit se s módními trendy liturgického oblečení.

27.6.2017 v 17:21 | Karma článku: 8.79 | Přečteno: 385 | Diskuse

Ivo Panuš

Co jsme se nafňukali, že nám bolševik zakazoval chodit do kostela a být věřícími.

A teď ? Tu možnost tady máme, ale stejně se svato-stánkům vyhýbáme obrovským obloukem a uznáváme pouze Velikonoce a Vánoce. Je celá řada dalších církevních svátků, které bychom měli ctít, alespoň z kulturně-historického hlediska.

26.6.2017 v 2:39 | Karma článku: 14.91 | Přečteno: 572 | Diskuse

Ivo Panuš

Vymírá profese řidič kamiónů, kde platí … jednou nohou v hrobě, a druhou nohou v kriminále

... tak by se nechalo charakterizovat, stále u nás, tak nedoceňované povolání, řidič kamiónů, které by se nechalo považovat, ne za povolání, ale za poslání ... při kterém se velice často balancuje na tenké hraně života a smrti ...

2.6.2017 v 13:33 | Karma článku: 13.93 | Přečteno: 690 | Diskuse

Ivo Panuš

… naše politická scéna … quo vadis ? … porušujíc nejvyšší zákon této země, Ústavu ČR …

... kdy z jedním ze základních práv je i právo na informaci. A my, jak nás označujete, obyčejní lidé, tuto informaci nemáme, protože stále dokola hrajete podle starého scénaře a relevantní informace nám záměrně tajíte.

17.5.2017 v 8:25 | Karma článku: 16.79 | Přečteno: 498 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Vyoral

Redaktorka provokuje na Mácháči v burkinách. Zamachruje taky bikinami u Saúdů?

Redaktorka chtěla poukázat na xenofobii Čechů. Snažila se sebevíc, leč zůstalo jen u jejích hloupě sebestředných stesků, které si protiřečí i s jí natočeným videem. Dovolím si rovněž pochybovat, že by si pamatovala desítku citací.

22.7.2017 v 10:11 | Karma článku: 19.17 | Přečteno: 131 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Chesterton neuvěřitelně aktuální

Výběr z citátů konzervativního myslitele Gilberta Keitha Chestertona (1874-1936), které znějí 81 let po jeho smrti neskutečně aktuálně.

22.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 12.84 | Přečteno: 205 | Diskuse

Vladimír Havránek

Čeští vojáci v Pobaltí?...samo že ano, ruský medvěd nezná hranic!

Jen zírám, kolik se tu vyrojilo bojovníků proti naší účasti v Pobaltí. Pokud by ruský medvěd zpozoroval, že nějaká hranice se kterou sousedí je méně chráněná, učiní obrovskou nenávist proti jeho občanům a území zaberou!

21.7.2017 v 21:48 | Karma článku: 23.14 | Přečteno: 826 | Diskuse

Petr Bajnar

Příběh „neúspěšného" vysokoškoláka

Žijeme v době, kdy zejména vzdělanější části populace vládne „kult úspěchu“. Knihkupectví jsou plná knih obsahujících rady, jak dosáhnout v životě a kariéře co nejvyšší postavení.

21.7.2017 v 17:48 | Karma článku: 24.06 | Přečteno: 902 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze audioknihy „Sense and Sensibility“ od Jane Austen

Kdo by neznal rozumnou Elinor, emocionální Mariane a roztomilou Margaret, sestry Dashwoodovy? Ano, tři dcery paní Dashwoodové z románu „Sense and Sensibility“. A co si dát knihu pro změnu v angličtině v MP3 v podání rodilé mluvčí?

21.7.2017 v 17:01 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 119 | Diskuse
Počet článků 170 Celková karma 13.59 Průměrná čtenost 720

... žít a zůstat v životě úplně sám v samotě,to není úplně nejvhodnější a nejšťastnější,ale ne vždy o tom rozhodujeme my sami,někdy jsme dokonce bez šance postaveni tzv. před hotovou věc ... a tečka ...a toto mají zvířata geneticky v sobě zakódované,a proto žijí ve smečkách,různých společenstvech,pospolitostech a symbiózách ...... káždý z nás,bez rozdílu toho v jaké své momentální životní situaci se nachází, to má na tomto světě na určitý čas všechno pouze a jenom propůjčené ... ... ten,kdo si to již uvědomil,a i se podle toho tak již chová,přemýšlí a uvažuje,patří mu za to tedy i poděkování ... ... ten,kdo je pomalejší,tak se k tomuto prokouše...po čase také,a budiž všem tyto články návodem,slabikářem,pomůckou,příručkou  ... může nastat situace,že některé myšlenky, prezentované v článcích, v někom z Vás vyvolají nepříjemný a negativní pocit,který je označován,jako VZTAHOVAČNOST,ale mohu Vás uklidnit,protože pokud by u Vás tato situace,nastala,tak se jedná o SVĚDOMÍ...

...život mě naučil,že nejnebezpečnější a nejbezpečnější zároveň, jsou zbraně : -lidský jazyk -tužka -papír ... nakonec ne jednou jsem se stal terčem posměchů,ironických poznámek,zesměšňování a ponižování,že moje IQ a schopnost komunikovat,odpovídá tomu,že musím psát,a to nejlépe ještě do konceptu...ano,tak mě to život naučil,nestydím se za to a budu v tom i pokračovat dále,jelikož se mi to osvědčilo i z dob,když mi bylo vyhrožováno odstraněním a fyzickou likvidací,když jsem byl vystaven a stal se obětí rabování a plundrování,když jsem byl uvržen do SAMOTY,když jsem zůstal na všechno a ve všem SÁM.....ale osvědčilo se mi to i v době,kdy po tom všem,mi byl navrhut SMÍR v domnění,že bude vše ZAPOMENUTO...

P.S.  Z přetrvávajících zdravotních důvodů není moje motorika ještě úplně vpořádku, v souvislosti s vkládáním myšlenek skrz klávesnici na "papír", a tak to může někdy působit diletantsky, až komicky  :-(

 

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.